„Õnn on jälgedes ja me kõik saame sellest osa“ A. Alle.

Kiusamisest vabaks!

Projekt „Kiusamisest  vabaks!“
Taanis The Mary Foundation ja Save the Children Denmark koostöös loodud "Fri for mobberi" (2007) on eestis kasutusel nimega "Kiusamisest vabaks!". MTÜ Lastekaitse Liit eestvedamisel on see programm kasutusel nii lasteaedades( alates 2010), koolides ja lapsehoidudes.
"Kiusamisest vabaks!" on kiusamist ennetav haridusprogramm, mida kasutatakse lasteaedades turvalise ning kaasava keskkonna loomiseks ja sotsiaalsete oskuste õpetamiseks. Programm keskendub lastegrupile kui tervikule ja koosolemise rõõmule.



Tallinna Rännaku Lasteaed liitus projektiga 2012 aasta veebruaris.

Alates november 2012 omab lasteaed sertifikaati, mis kinnitab õigust kasutada projekti metoodikat. Programm on töötatud välja Taani Roskilde ülikooli teadlaste poolt ja kooskõlas Eesti koolieelse lasteasutuse ja põhikooli riiklikes õppekavades kirjeldatud õppekava alusväärtuste ja üldpädevuste kujundamise põhimõtetega.

Projekti eesmärgid:

Tähtis on, et laste vahel tekiks üksteist arvestav ja kaasav kultuur. Lasteaias loodud head suhted laste vahel peaksid kanduma koolikeskkonda. Lasteaiast kooli minnes peaks lastel olema pagas, mille abil saada hakkama erinevate sotsiaalsete suhetega koolis.
Projekt „Kiusamisest vaba lasteaed“ on Taani metoodikal põhinev. Sihtgrupiks on  lapsed, lasteaiaõpetajad, lapsevanemad ja teised lapsele olulised inimesed.

Projekt toetub järgmistele põhiväärtustele:

1. Sallivus - näha ja aktsepteerida kogu lasterühmas mitmekesisust ning kohelda üksteist võrdsena, mitmekesisuse mõistmine nii üksiku lapse kui rühma tugevdajana.
2. Austus - suhtuda jaatavalt ja hoolivalt rühma kõigisse lastesse, olla kõigi hea sõber, mitmekesisuse omaksvõtmine ning teiste erinevuste ja kommete austamine.
3. Hoolivus - näidata üles huvi, osavõtlikkust, muret ja abivalmidust kõigi laste vastu – nii endast nooremate kui omavanuste vastu.
4. Julgus - jääda endale kindlaks ja seada oma piirid; välja astuda, nähes lapsi teiste piire rikkumas; olla julge ja hea sõber, kes soovib ja on valmis tegutsema õigluse vastu.
Väikeste lastega ei saa otseselt väärtushinnangutest rääkida, seepärast on välja töötatud sotsiaalsed käitumismudelid.
Selleks, et  lastele  edasi anda sotsiaalseid käitumismudeleid on välja töötatud kindel metoodika (kohver). mis sisaldab erinevaid vahendeid lastele ja õpetajale, projekti sümboliks on Sõber Karu.

projekti kodulehekülg: www.kiusamisestvabaks.ee




Lehte haldab direktor Pille Siimpoeg
pille.siimpoeg(ät)rannaku.ee
6 510 090


viimati muudetud: 24.10.2024